PFAS labtesten: bouwstenen voor een full scale ontwerp
Gepubliceerd 1 mei 2026
In de testruimte in Dordrecht heeft Verhoeve de afgelopen maanden diverse labtesten voor de PFAS verwijdering uitgevoerd voor meerdere klanten. Het betreft de volgende testen:
- Kolomtesten met aktief kool;
- Kolomtesten met hars;
- Foam fractionation testen.
Kolomtesten
Bij de kolomtesten met aktief kool en hars wordt het verontreinigd water over de kolom met het adsorptie medium geleid met een vaste flow. Hierbij wordt de PFAS vastgelegd op het medium met initiële rendementen tot 100 %. Het schone water wordt opgevangen. Door het influent en effluent regelmatig te analyseren op onder meer PFAS bepalen we de vastlegging en moment van doorslaan. Hierbij treden grote verschillen in adsorptie op tussen de korte en lange PFAS ketens. Zie foto 1.
Proces
Bij de foam fractionation beluchten we het PFAS houdende water met fijne bubbels waarbij PFAS schuim ontstaat. Dit schuim wordt afgescheiden en apart opgevangen. Na de test resteren 2 vloeistof stromen, 1 concentraat stroom ontstaan uit het schuim met hoge concentraties PFAS en 1 permeaat stroom waaruit de bulk van de PFAS is verwijderd. Ook zijn er weer grote verschillen tussen de individuele PFAS stoffen. Bij lange ketens is vrachtverwijdering van meer dan 95% aangetoond. Voordeel van de foam fractionation toepassing is dat de bulk van de verontreiniging in een klein concentraat volume kan worden gebracht voor verdere verwerking. Het permeaat met weinig PFAS belast eventuele nageschakelde aktief en hars slechts in beperkte mate, waardoor deze langer meegaan. Op foto 2 zie je gevormd schuim bij een Foam fractionation test.
De kolomtesten met aktief kool/hars en de foam fractionation testen geven een goed inzicht in de toepasbaarheid en haalbare rendementen bij specifieke PFAS houdende waterstromen. Hiermee vormen ze belangrijke bouwstenen in het ontwerp van PFAS waterbehandeling.
Kolomtestopstelling met hars

Gevormd schuim bij een Foam fractionation
